Už dlouho tu nepřibyly žádné obrázky, takže nastal čas to honem rychle napravit a něco přidat.
Jak asi víte, Smíšek napsal Rostlinopis Kraje a já se rozhodla, že jakožto jeho představitel, nebudu pozadu. Ale protože pastelkami vládnu lépe než slovy, zvolila jsem spíš něco takového jako vytvoření atlasu rostlin nebo malované herbáře. Je to už hooodně stará provozka, což dokládá i datum vytvoření těchto základních zpodobnění rostlin.
Kreslila jsem je v červenci na táboře a abych splnila takový úkol, mělo jich být dohromady třicet. Takže jsem si každý polední klid sedla před stan a kreslila a kreslila, dokonce mi i kamarádky obětavě ukazovali kytky, které jsem ještě neměla. Jenže jak už to tak bývá u dlohodobějších úkolů, časem mě to omrzelo, i když ne tak omrzelo jako spíš to, že docházel čas, potřebovala jsem to dokreslit tam na místě, na tábořišti, ale zbývaly už jen dva dny do odjezdu, a tak jsem si vybírala co bylo nejblíž po ruce - traviny, stromky atd. Jenže to už není ono, nepovedlo se mi je moc vystihnout...
Přesto to sem asi dám jako fotku celé sbírky, mimo jiné proto aby vynikl dobře ten kontrast :-)
Bohužel máme trochu problémy se skenerem, takže jsem to musela vyfotit, snad to nebude vadit.
První je ten stromový. No... Kdybyste nemohli přečíst popisky (čemuž bych se nedivila, ale po kliknutí by se obrázky měli otevřít ve velkém, nebo tedy alespoň malinko věším), tak zeshora je to psineček rozkladitý a zblochan vodní, které je opravdu potřeba brát velmi, velmi s rezervou. Uprostřed bolševník obecný a dolní čtyřka je list jeřábu ptačího, dub letní (který jste snad doufám poznali), buk lesní a hodně narychlo větvička smrku.
Nalevo máme pro změnu již i pár nepříjemných plevelů, které byla chuťovka trhat. Zleva nahoře bertrám obecný, list kontryhele obecného, pcháč rolní, medyněk měkký (dřív jsem o něm vůbec nic neslyšela, ani ho nikdy neviděla. Ale opravdu takhle nějak vypadal), šťovík klubkatý, bedrník větší (alias anonymní kytička z čeledi miříkovitých) a poslední dvojice je kopřiva dvoudomá a zase zástupce trávovíté skupinky - ovsíček časný.
A nyní se dostáváme k těm propracovanějším kouskům! První jsou detaily květu Zvonku rozkladitého, ptačince trávovitého a kohoutku lučného. Dále svízel povázka, čenohlávek obecný (který si díky tomu pamatuju, ale nikdy se nemohu vzpomenout na jméno)a sadu tří jitrocelů - jitrocel prostřední, větší a jitrocel kopinatý.
Stránka napravo pak obsahuje jemně nahozenou kopretinu bílou (už mám někde i propracovanejší verzi celé rostliny, ne jen květu), kapustku obecnou, štírovník růžkatý, třezalku chlumní, vikev ptačí a dole dva jetele - jetel luční a jetel plazivý.
Pro dnešek už raději končím, abych vás moc nepřehltila. A příště (a snad brzy) přijdou nejspíš bylinky. To víte, přes všechny ty obrázky k videím a podobně nezbyl čas na nějakou vyloženě ilustraci. Ale snad se brzy zadaří anebudu sem dávat "jen" kytky :-)
Opravdu krásné obrázky.
OdpovědětVymazatMoc se mi líbí, jak jsi vystihla detaily. Klidně by se s nimi dala udělat poznávačka.
Já se taky tak trochu zajímám o bylinky a rostliny, ale i tak půlku z těch názvů neznám Jinak, obrázky opravdu moc povedené. Obdivuji lidi (nebo hobity) kteří dovedou pracovat s pastelkami.
OdpovědětVymazatJestli máš nějaký další povedený herbář, tak sem s ním!
Moc se mi to líbí, opravdu.
OdpovědětVymazatJe to super nápad a provedení taky není špatné. Nejvíc se mi líbí třetí stránka s kytičkami. Máš moc pěkně stylizované písmo mimochodem.
[1]: Děkuju![2]: Tak třeba se ještě něco doučíš [3]: Díky moc! A to písmo, pokud myslíš to s tečkami (názvy květin), tak je to hobití písmo verze ručně psané, zjednodušené
OdpovědětVymazatHobití font teda zvládáš na jedničku, všechna čest. Já se však zahanbit nenechám, trpasličí runy znám zpaměti už zhruba čtyři pět let a píšu jimi někdy i zápisy v hodinách
OdpovědětVymazat(Jo, a taky můžu číst všechna střelená trička Dana Landy )
Jinak jsem se přistihl, že si pobrukuji něco ve stylu "květenství vrcholičnaté"
Moc pěkné, mě rostliny nikdy moc nešly Nejvíc se mi líbí asi poslední stránka, ty jetele jsou parádně provedené.
OdpovědětVymazat[5]: A co tengwar? Ten velekrál Kořen neovládá? Takhle psát si zápisky v tengwaru musí být dokonalé, minimálně by si je ode mě nikdo nechtěl pořád půjčovat [6]: Děkuju. A mně přišlo u kytek super, že se prostě nemůžou sebrat a odejít pryč, jak se to tak většinou děje, když zkouším nakreslit nějaké zvíře.
OdpovědětVymazatParádní práce! A super písmo!
OdpovědětVymazatTy jitrocele jsou úchvatné!! Celé je to nádherné
OdpovědětVymazatPo nakreslení tak krásného herbáře asi nejde si ty rostlinky nepamatovat ne?
[9]: Což o to, pamatuji si potom, že jsem je kreslila, dokonce si pak představím i ten obrázek, jak vypadal, ale jméno se ne a ne vybavit
OdpovědětVymazatÓóó, to je pěkné! Ty kytky z poslední stránky jsou nejhezčí (zvlášť ty jetele jsi vystihla přesně), ale já mám slabost pro kontryhel. Vždycky mě fascinovala po ránu ta rosa v něm... A jitrocele jsou taky krásné.
OdpovědětVymazatVážně je kytka, která se jmenuje kapustka? To by mě zajímalo proč...
To písmo je strašně boží
OdpovědětVymazat