28/03/2019

Pátý rok na blogerském nebi

Rok se s rokem sešel, a nám je ctí s vámi oslavit nyní již páté narozeniny Mittalmaru. Ano, zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. Máme první půlkulatiny! A co všechno se za poslední rok událo?



Tak jako v minulých letech, první přišlo shrnutí čtvrtého roku.

Na apríla se nejmenované ctižádostivé autorky vytasili se slibnou povídkou Horoucí srdce. Stala se příjemnou kratochvílí dospívajících dívek na dlouhé (nejen) zimní večery. Dále pokračovala středozemská poznávačka, a to díly č. 2, 3 a 4. Tani se s vámi podělila o svoje dílka, která vystavovala rok na projektu Ilustrace. Jistě není potřeba dodávat, že byla sama sebou příjemně překvapená, když si uvědomila, že se jí podařilo splnit roční výzvu - opravdu dodala Ilustraci na každé téma daného roku. Dále v dubnu také Irith zveřejnila hobití kvíz, který byl zařazen po její přednášce na OZP. Pokud jste si ho ještě neudělali a myslíte si, že o hobitech víte vše, jen směle do toho, prověřte své znalosti! Zjistíte-li, že máte ještě nějaké mezery v hobitích rodokmenech, můžete se nějaké doučit z dalšího dubnového článku, ten se věnoval rodokmenům těch, na které se nedostalo. Naše čtenářka - Estel ses námi také podělila o své srovnání Pána Prstenů a Hry o trůny. A protože dlouhou dobu již na náš blog nezavítala žádná povídka, Tani vydala své drabble Černý humor. Závěr měsíce dubna přinesl počátek Pomněnčina cyklu šaty dělají hobita.

Měsíc květen započal Taninou školní úvahou na téma Čím je mi kniha. A protože naše akce se neustále rozrůstají, rozhodli jsme se vydat souhrn jejich ikonek, abychom měli přehled, které akce jsme vlastně pořádali. Přišel také poslední díl středozemské poznávačky, vzápětí následovaný výsledky. Mohli jste si přečíst i pokračování seriálu o hobitím ošacení. Květen se nesl také ve znamení písniček, vydali jsme Černého muže a již tradiční Blízko Povodí. Že se pořád něco děje dokazuje i další díl článku Ze života studujícího tolkienisty. A dokážete si představit naše překvapení, když jsme na OZP zjistili, že máme fanklub?

V červnu jsme vyhodnotili anketu, která na Mittalmaru vysela již hoodně dlouhou dobu. Pražské postřehy už se nám ve složce nashromáždily natolik, že si zasloužily další článek. Z dalších větších projektů následovalo oprašování informací v rubrice středozemské odkazy a úkazy. Začali jsme textovou RPG hrou Strider a přes středozemské fanfilmy jsme se dostali až k filmovým parodiím. Pro soutěžící v Gondorském semenáčku jsme vydali medailonky porotců výtvarné kategorie a jedné představitelky literární kategorie - Daniely Binderové. Irith neodolala a musela se vám pochlubit se svými novými knižními poklady do Tolkienistické sbírky. A s příchodem prázdnin přišel již tradiční prázdninový režim, tentokrát doplněný o několik informací ze zákulisí.

S příchodem července jsme pokračovali v doplňování středozemských odkazů a úkazů, tentokrát soupisem Povídek a textů a později i Písní. Atmosféru trochu zlehčily Dlouho neočekávané postřehy, aby tak mohla s velkým kontrastem vyjít povídka o Noci, kdy je dovoleno všechno. A protože se z naší Radostinové hry pomalu stává tradice, ani letos nesměla chybět. Abyste o ni nebyli ochuzeni, mohli jste se zúčastnit soutěže v luštění šifer z Radostinové hry i vy.

V srpnu jsme vás zvali na komorní larp Tol Eressea, jeden z mála povídacích larpů s elfí tematikou. A když už jsme u těch podivných spolků šílených nadšenců - Irith s Třezalkou se s vámi podělily o dvě povídky o dračáku, o šílených dobrodružstvích, které zažily i nepochopitelných situacích. Rubrika středozemské odkazy a úkazy se rozrostla o blogy a v rámci soutěže O Gondorský semenáček konečně vyšly medailonky porotců literární kategorie. A protože tu už dlouho nebyla žádná reportáž, začala Irith pomalu vydávat zápisky ze své rodinné cesty po Slovinsku.

Září je měsícem hobitů, proto započalo výzvou ke 22. září, aby si nikdo nemohl stěžovat, že na něj zapomněl. Nadšení luštitelé se dočkali řešení šifer z radostinové hry a v závěsu následoval samotný scénář Irithiny hry nazvané Sedm kamenů, který se kvůli své obsáhlosti musel dělit i na druhý díl. Přišla také druhá část reportáže ze Slovinska. A protože s příchodem školy je občas potřeba si odpočinout od všeho toho stresu, měli jste možnost se začíst do historicky prvního čísla bulvárního plátku Eldamar. Jak už to tak ale bývá, s postupem času se událo mnoho nových věcí, až se to zase nakupilo na celý informační článek nejenom o tom, že nyní část z nás studuje v Brně. A jelikož dlouho nevyšla žádná povídka, vytáhli jsme ze šuplíku jednu odehrávající se Pod vývěsní tabulí. Možná jsme se vás snažili už několika články přesvědčit o své zručnosti, nicméně ve článku o náušnicích bylo cílem vás přesvědčit o zručnosti Falka, tak doufáme, že se nám to podařilo.

V říjnu jste se po dlouhé době mohli dočkat dalšího rozhovoru, tentokrát se jednalo o rozhovor s Lemmingem, a měl, jak je již tradicí, i druhou část. Vyšlo najevo také to, na čem jsme přes léto pracovali a vy jste se tak mohli dočíst o obnově stránek Tolkien.cz. Protože již bylo po uzávěrce soutěže, mohli jsme zveřejnit statistiky Gondorského semenáčku, co se týče došlých příspěvků. Pak přišla také reportáž ze dne hobitů, které se brilantně zhostila Túrantelen. Co se týče hobitosloví, podívali jsme se v říjnu také na další díl seriálu Šaty dělají hobita. S brzkou vyhlídkou příchodu Vánoc jsme vás vyzvali k zapojení se do projektu Vánoc ve Středozemi. A říjen jsme zakončili halloweenskou povídkou První píseň.

Začátek listopadu se nesl v duchu hobitosloví. Dozvěděli jste se aktualizované informace o významu slova hobit a o hobitech jako takových. Hravá poezie z našich akcí pak byla určena spíše pro pobavení než nějakou vysokou básnickou hodnotu. Následně však Mittalmarem otřáslo Irithino rozloučení a bylo potřeba si ujasnit, co dál. Ale život nekončí, čas pořád plyne a se změnami se člověk musí vyrovnat, ať už jsou jakkoliv těžké. No, a protože čas neúprosně plynul směrem k času adventu, bylo potřeba navodit nějakou tu vánoční náladu a inspiraci pro psaní povídek.

Jako už tradičně, byl i tento rok prosinec zasvěcen adventnímu kalendáři projektu Vánoc ve Středozemi. Tady bychom vám všem chtěli poděkovat za účast v projektu. Velmi nás potěšilo, že vedle naprosto nových účastníků se vrátilo i několik známých tváří, aby se do projektu zapojili. Díky vám všem byl tento ročník tak krásný! A protože jste se dočkali bonusové povídky pod stromeček, zbylo v prosinci místo už jen na silvestrovské číslo Eldamaru.

Nový rok obvykle začíná PFkem, a ani ten náš rok nebyl jiný v rámci PFka jsme vám tak oznámili šťastnou novinu, že se k nám do blogového týmu připojila Třezalka. A protože už se to tak jednou přihodilo, hned vzápětí se 3. ledna připíjí na profesora. Tím jsme si odbyli slavnostní dny a mohly přijít všednější články, jako je například souhrn ikonek z veřejných akcí, hbitě následovaná upoutávkou na nadcházející TolkienCou, protože i letos jsme byli namočené do velké části programu akce. S TolkienConem přišlo i vyhlášení výsledků soutěže O Gondorský semenáček a hlasování o tématu ročníku následujícího. A protože občas vznikají zajímavé věci i v rámci školní práce, Polly se s vámi podělila o své zpracování příběhu Túrina Turambara.

Únor začal článkem o hobitích uších a mohli jste se také dozvědět něco o nejstarším původu hobitů. Vyšly propozice soutěže o Gondorský semenáček, tentokrát již čtvrtého ročníku, a společně s nimi jste se mohli dozvědět nějaké ty rady pro začínající pisálky, tentokrát od Laisi Finwen. Nebyli bychom to my, kdybychom se s vámi na Valentýna nepodělili o středozemská vyznání z lásky, která můžete do příští let použít ať už myšlená vážně nebo jako recesi. A Třezalka začala svou sérii o zbraních ve filmové Středozemi popisem slavných mečů.

A jako poslední přišel březen, vydali jsme další díl středozemských postřehů. Pro nadcházející jarní a posléze i letní dny se vám snad budou hodit tipy na hobití bydlení a zajímavá místa na dovolenou. Pak přišly otázky z pánprstenovského hospodského kvízu a druhý díl o zbraních ve filmové Středozemi, tentokrát věnovaný Gondoru.

Z hlediska statistik vás nebudeme moc zatěžovat čísly. Snad jen se hodí zmínit, že se nám v návštěvnosti podařilo několikrát překročit hranici sta lidí za den. 29.3. dokonce na náš blog za propozicemi soutěže o Gondorský semenáček zavítalo 442 lidí. A nejkomentovanějším článkem se po výzvě na Vánoce ve Středozemi staly výsledky Středozemské poznávačky.
Na tomto místě bychom především chtěli poděkovat vám všem, za to, že tu stále jste, že nám dáváte důvod, proč v blogu pokračovat navzdory všem překážkám. Také moc děkujeme porotcům Gondorského semenáčku, dárcům cen i samotným účastníkům soutěže.

Děkujeme vám všem, jsme moc rádi, že tu jste a doufáme, že nám zachováte přízeň i nadále.
Polly, Pomněnka, Tani a Třezalka

1 komentář:

  1. Neskutečný. Ne že by můj blog nebyl geront, ale váš blog je navíc stále velmi aktivní a činorodý geront. Lze tu najít příspěvky-stálice, jako Vánoce nebo Semenáček, ale taky spoustu nečekaných záležitostí. Dík holky, že to pořád táhnete. :)

    OdpovědětVymazat