Zdravím a vítejte u dalšího posezení nad železem. Tentokrát se zaměříme na zemi pánů koní.
Jak je na první pohled zřejmé, u tohoto národa se tvůrci filmu inspirovali raným středověkem, především pak anglosasy (případně vikingy, tyhle kultury si jsou dost podobné). Na tomto místě se musím přiznat, že mé znalosti čehokoliv staršího 13. století se omezují na informace z hodin dějepisu, takže tento článek bude z velké části založen na mých dohadech a spekulacích. Ale udělám, co se dá.
Nejlépe bude začít takříkajíc od Adama - v našem případě od krále.
http://www.repliky.info/Lord-of-the-Rings---Herugrim-the-Sword-of-King-Theoden-detail-zbozi-13209.html
Král Theoden, podobně jako řada jeho mužů, je vyzbrojen kratším jednoručním mečem. Jílec, hlavice i krátká záštita jsou zdobené ornamenty reprezetujícími odvěký symbol Rohanu - tedy koně. Ve chvíli, kdy je bojovník vybaven i štítem a nepředpokládá se tedy, že bude mečem vykrývat rány, není takto krátká záštita na škodu (konkrétně u Theodena nicméně žádný štít nevidíme. Buď je tedy natolik dobrý bojovník, že neutržuje rány, nebo výjimečně důvěřuje svému zbrojíři.). Navíc podobné meče častěji spoléhají na pádnost čepele, ubrání hmoty u jílce přesune těžiště zbraně blíže ke hrotu.
https://www.pinterest.com/pin/564920347002255109/
Obdobně je na tom i králův synovec, Eomer. I zde najdeme širokou čepel, krátkou záštitu a všudypřítomný koňský motiv. Nicméně jak můžeme vidět na následující fotce, maršál Jízdmarky si dobře rozumí i s jinými druhy zbraní.
http://www.eargasmweb.com/underrated-characters-eomer-rohan
Detail toho kopí se mi bohužel najít nepodařilo. Nicméně podobná kratší dřevcová zbraň umožňovala jezdcům větší dosah než meč, ale zároveň byla dostatečně pohyblivá. A v případě, že došlo k jejímu zlomení, vždy tu byla kratší zbraň za pasem.
Detail toho kopí se mi bohužel najít nepodařilo. Nicméně podobná kratší dřevcová zbraň umožňovala jezdcům větší dosah než meč, ale zároveň byla dostatečně pohyblivá. A v případě, že došlo k jejímu zlomení, vždy tu byla kratší zbraň za pasem.
https://www.flickr.com/photos/35898994@N07/3321536592
Nesmíme vynechat ani dámy, takže zde je Eowyn a její meč. O zbrani samotné nemá příliš cenu se rozepisovat, de facto se jedná o variantu předchozích, ale povšimněte si způsobu, jakým meč drží - oběma rukama. To víceméně potvzuje mé předchozí tvrzení o těžké, pádné čepeli (před časem jsem měla příležitost potěžkat si repliku vikingského meče a naprosto Eowyn chápu).
Najít přijatelnou fotku "obyčejných" vojáků se ukázalo být těžší, než jsem čekala. Schválně pogooglete - všude fanarty, figurky, ale pěkný záběr z filmu aby pohledal.
https://lotr.fandom.com/wiki/Rohan?file=Rohirrim1.jpg
Na téhle fotce jsou vidět výše zmíněné štíty - kulaté, se středovou puklicí, ale o něco menší, než štít Boromirův. Jako každé správné pěší vojsko se i to rohanské ježí kopími a píkami, ale hlavní důvod, proč sem tuhle fotku dávám, drží v ruce válečník v popředí: válečná sekera. Asi to není moc vidět, ale tahle konkrétní zbraň krásně ukazuje zásadu "co největší břit s využitím co nejméně materiálu". Je to logické, takhle bude sekera o něco lehčí, ale pořád napáchá v řadách nepřátel pěknou paseku. Usuzovala bych, že na břitu bychom nalezli nějaké další pěkné ornamenty, ale fotka nám toho víc neřekne.
Obávám se, že tohle bude na čas o zbraních všechno. Pokryli jsme hlavní lidské kultury, a jak jsem již psala v prvním článku, do trpasličích, elfských ani skřetích zbraní se pouštět neplánuji (ale když mě políbí múza, stát se může cokoliv. Nicméně v dohledné době nic podobného nečekejte). Takže děkuji za pozornost a třeba někdy příště.
Zdroje:
http://www.tolkiengateway.net/wiki/Theoden
https://lotr.fandom.com/wiki/Rohan
Žádné komentáře:
Okomentovat