22/02/2019

Zbraně ve filmové Středozemi I. - slavné meče

Ať už je váš názor na filmové zpracování Tolkienova světa jakýkoliv, věřím, že téměř každého z nás v oněch snímcích něco osloví. Já bych v tomto článku chtěla zamířit na ty, kteří nalezli zalíbení ve filmových zbraních, a pokusit se na ně nahlédnout optikou historického šermíře a fanouška boje jako takového.



Ještě než se pustíme do rozboru jednotlivých zbraní, ráda bych se omluvila za drobný nedostatek. Patrně nebudu schopna nabídnout komplexní pohled na výzbroj z Jacksonových trilogií. Trpasličí, elfské i skřetí zbraně z valné většiny vynechám. Nepřipadá mi vhodné je zkoumat z mého poněkud omezeného lidského pohledu a je dost dobře možné, že zákonitosti, které my lidé považujeme za samozřejmé, by pro tyto národy neplatily (i když obávám se, že to bude trochu složitější, jak uvidíte záhy).

Nyní již k samotným zbraním.

https://www.unitedcutlery.com/ProductDetail.aspx?itemno=UC1380&cat=LC

Patrně prvním mečem, který se mnoha fanouškům vybaví při vyřčení slov "Pán prstenů", je Andúril, nebo též Plamen západu. Jeho "první verze", tedy Narsil, byl ukován v Prvním věku trpaslíkem Telcharem. Předával se v linii králů Númenoru, poté mezi pány z Andúnie, až přešel na Elendila, prvního krále Gondoru a Arnoru. Pod svým posledním držitelem se Narsil zlomil v bitvě na Dagorladu a po smrti Isildura byly jeho úlomky odvezeny do Roklinky.

Ve filmech je Andúril zobrazen jako solidní dlouhý (též jedenapůlruční) meč. Tento druh zbraní se vyznačuje dlouhým jílcem, což umožňuje rychlý pohyb čepele při vynaložení minimální síly (zatímco ruka blíže k záštitě pouze usměrňuje pohyb a je jeho jakýmsi těžištěm, hlavní práci vykoná ruka na hlavici). V naší historii nachází největší uplatnění během pozdního středověku a raného novověku, ponejvíce pak v německé škole (které se shodou okolností věnuji). Pokud by vás způsob boje s dlouhým mečem zajímal hlouběji, doporučuji spisy Joachima Meyera nebo Hanse Talhoffera.
http://www.cbswords.com/lord-of-the-rings-swords-anduril-p-79.html

Středem čepele, v tzv. krevním žlábku (který vážně nemá nic společného s odtokem krve), se táhne nápis v cirth říkající: "Meč, jenž byl zlomen, je znovu skut." (pokud tomu tak není, hluboce se omlouvám, přesné znění se mi nepodařilo nalézt a toto je čistě moje dedukce). Podobný způsob zdobení nebyl pro meče určené k boji v našich podmínkách příliš obvyklý. Teprve později se na dražší čepele začaly vyrývat či vyleptávat ornamenty. Nicméně tyto zbraně plnily téměř výhradně okrasnou funkci a pravděpodobně byste s nimi neukrojili ani salám.

Osobně mě na designu Andúrilu velmi zaujala perforace hlavice. Ta by společně s jílcem a záštitou měla vyvažovat většinu čepele (těžiště zbraně má být zhruba v první třetině čepele) a tím pádem být jednou z nejtěžších částí meče. Jak se zdá, Telchar docílil vyváženosti jinými způsoby (možná použitím rozdílných materiálů na čepel a záštitu s jílcem), nebo možná je pro trpaslíky obvyklé kovat meče s těžištěm dále od záštity (zbraň je pak pádnější, ale zároveň pocitově těžší a trochu hůře ovaldatelná).

Na závěr si neodpustím kousavou poznámku k onomu slavnému skutí Andúrilu z úlomku Narsilu. Jsem si téměř jistá, že způsobem zobrazeným ve filmu by k němu nemohlo dojít. Pokud je mi známo, pak ocel (nebo co to Telchar k výrobě Narsilu použil) nemá tak dobré soudržné vlastnosti, aby se dala "znovu skout". Pochopila bych, kdyby byly úlomky roztaveny a po ztuhnutí z nich vykována zcela nová čepel. Ovšem pak se nedá tak docela mluvit o opětovném skutí, spíše o recyklaci materiálu.Ve chvíli, kdy by se Narsil rozpadl na dvě přesné části, tedy čepel a záštitu s jílcem, nejspíš by nebyl problém meč znovu smontovat dohromady. Nicméně pokud byla zlomena čepel, přijde mi jako jediná možnost svařování (a i pak bych se u takto spraveného meče bála, že se zlomí). To znamená, že nám kováři z Roklinky něco tají...


Přesuňme se k dalšímu ikonickému meči, a sice Glamdringu (též Vrahomlatu nebo Bojci). Ten byl vykován elfy v Gondolinu a jeho prvním držitelem byl sám velekrál Turgon. Jeho osud po pádu Gondolinu je nejasný - patrně byl válečnou kořistí Temné strany a podivnými cestami osudu se dostal až do zlobří jeskyně kdesi v Eriadoru, kde jej nalezla Thorinova družina a Glamdring přešel ke Gandalfovi.

Stejně jako u Andúrilu se jedná o dlouhý meč elegantního vzezření. U Glamdringu tomu napomáhají drobné výběžky na ostří zhruba 2 - 4 cm od záštity. Ty se objevují i na určitém tipu cvičných mečů z konce 15. století, tzv. Federschwert, počeštěně fedr, ovšem poněkud v jiném měřítku:





https://www.ebay.com/itm/Lord-of-the-Rings-Officially-Licensed-The-Hobbit-Glamdring-Sword-of-Gandalf-LOTR-/292774306863

Záštita je lehce prohnutá směrem k čepeli a popsána runami říkajícími: "Turgon, král Gondolinu, drží, má a třímá meč Glamdring, Nepřítele Morgothovy říše a Kladivo na skřety". Podle těchto run tedy Elrond meč identifikoval, když družina dorazila do Roklinky.

V podmínkách evropského středověku by asi bylo rytí drobnějších ornamentů do záštity možné bez rizika, že se při nárazu rozpadne v ruce (přeci jen je záštita masivnější a méně namáhaná než čepel), ovšem stejné jemnosti jako v případě Glamdringu by nejspíš nešlo dosáhnout.

Nicméně s nástupem baroka a kordů bývají koše zbraní stále váce a více zdobeny leptem nebo jinými technikami.

http://www.ujohanna.cz/francouzsky-kord-i-philippe-de-nevers.html

Hlavice je hladká, bez jakýchkoliv ozdob a svou podobou se velmi blíží "našim" dlouhým mečům. To by umožňovalo i poněkud drsnější obrany v podobě ran do brady či jiné části hlavy protivníka. Otázka je, zda by Turgon nebo Gandalf podobnou techniku využili, mě osobně přijde spíš skřetí.

Pro dnešek je to ode mě všechno, těším se na další setkání nad železem.

Zdroje:

15/02/2019

Hobitosloví - Nejstarší původ hobitů

Dnes se podíváme na další kapitolu Hobitosloví od Irith, tentokrát zaměřené na původ hobitů. Už je vám známo co slovo hobit znamená, seznámili jste se i s tím, jací ve zkratce byli (i když tím se vlastně zabývá úplně celá tato kniha) a zbývá už jen dodat, odkud vlastně přišli, kde se vzali.




Ovšem není beznadějnějšího úkolu než pokusit se vypátrat, kde se půlčíci vzali. Sám Tolkien napsal, že neví, kde je jejich původ a navíc velice dovedně zatarasil všechny cestičky, které by mohly vést k jakémukoliv výsledku.

Hobiti žili ve Středozemi už dlouho, než si jich vůbec ostatní všimli. Není proto ani divu, že o jejich původu se neví nic. Zřejmě pocházejí ze starých let, o nichž existují jen elfí zkazky, které se ovšem zabývají výhradně jejich kulturou. Můžeme ovšem tvrdit, že hobiti jsou velice spřízněni s lidmi, jak ostatně sám Tolkien několikrát napsal. Mají k lidem blíže než k elfům nebo trpaslíkům a i vzhledově jsou jim podobnější.

A to by bylo z ověřených informací všechno. Když e ale vezme na vědomí i konspirační rovina celé věci, dostaneme se k zajímavým výsledkům.

Ty nejreálnější a nejpravděpodobnější teorie mluví o hobitech jako o vývojové linii lidí. Tolkien sám v jednom ze svých dopisů napsal, že elfové a lidi jsou biologicky jedné rasy. Že jsou jedné vedlejší vývojové linie. Proč by tedy hobiti nemohli být taková třetí vývojová linie lidí? Druh lidí, který je menší než jeho příbuzní a má chlupy na nohou. Tato teorie by možná fungovala v našem světě, kde platí Darwinovské zákony, ale těžko ve Středozemi. I když, dalo by se namítnout, co takoví skřeti? Ti se také "vyvinuli z elfů". I když se asi opravdu nedá tvrdit, že by hobiti byl výsledek nějakého ďábelského Morgothova plánu na znetvoření lidí. Na druhou stranu, oproti všem ostatním je tato teorie nejrealističtější a má tu obrovskou výhodu, že ji sám Mistr nepopřel. Ve zkratce se tedy dá říct, že hobiti jsou jakousi vedlejší linií lidí a jsou stejně jako oni Druhorození (což by potvrzoval i fakt, že umírají stejně jako lidé a dá se předpokládat, že stejně jako lidé po smrti "pokračují dál". Tuto teorii spřízněnosti s lidmi a velice, velice vzdáleně i s elfy by možná ukazovala i předchozí kapitola a fakt, že měli stejné špičaté uši.



Druhá teorie je dosti zvláštní. Na začátku do sebe vše perfektně zapadá, ale ve chvíli, kdy máte dojem, že jste objevili kýžený cíl, vaši skvělou teorie Tolkien jednou větou zlomyslně popře a opět zamete stopy.

Drúadané bylo málo početné plemeno lidí, které žilo mezi Halethiným lidem. Byli vysocí asi čtyři stopy, velice mohutně stavění a nepříliš pohlední, s řídkými vlasy, širokým nosem, vpadlýma očima a hustým obočím, přičemž většině z nich nikdy nerostly vousy. Vzhledem bychom je asi nejlépe mohli přiřadit k naší představě o pračlověkovi. Mluvili hrdelním hlasem a smáli se hlučným smíchem. Nesmáli se však příliš často, nikdy nejásali nad vítězstvím, ani neplakali nad porážkou. Žili v lesích a nikdy se neučili psát, ač používali jednoduché lovecké značky. Byli vynikající stopaři a znali značné množství bylin.

Mezi jejich umění patřila výroba soch. Vyprávělo se, že do svých děl vkládají část své duše. Některé kamenné sochy byly tvarovány v podobě sedícího Drúadana, a protože tito lidé dokázali celé hodiny sedět bez pohnutí, někdy se stávalo, že si sedícího muže někdo spletl se sochou a mezi lidmi se o sochách vyprávěly tajuplné historky.

Mezi Drúadany patří i lid Ghan-buri-ghana, který v Pánovi Prstenů převedl Rohanské muže do Gondoru a umožnil tak vítězství na Pellenorských polích. Ostatně je tu i podobnost lidu Ghan-buri-ghana a soch v Šeré Brázdě (sochy púkelů).

Ještě zajímavostí je, že Drúadanům se jinak říkalo i Púkelové. A o Púkelech byla zmínka v první kapitole. Ano, jedna se o staré anglické jméno hobgoblinů. Až sem by vše sedělo. Proč by Drúadané nemohli být předci hobitů? Ale není vše takové, jaké se zdá být. O stránku dále se totiž v Nedokončených příbězích dočtete, že Tolkien často zdůrazňoval radikální rozdíl mezi Drúadany a hobity. Drúadané byli vyšší, rozložití a nepříliš pohlední, měli rovné vlasy a na nohou žádné chlupy. Byli drsní a měli zvláštní čarodějné schopnosti. Byli střídmí a krátkověcí a obecně se více podobali trpaslíkům.

Takže dle Tolkienových slov není mezi hobity a Drúadany žádá příbuznost. Další cestička zametena.



Třetí teorie, nejvíce šílená, ale zato nejméně popřená mluví o hobitech jako o potomcích entek. Takhle to zní dosti nepravděpodobně, ale když se nad tím zamyslíte do hloubky, zjistíte, že to není až tak nemožné. Entky někdy v druhém věku začal z lesů utíkat, sázely si vlastí zahrady a začaly obhospodařovávat půdu a pěstovat ovocné stromy a obilí. Časem se entům oddálily a nakonec odešly a nikdo je už nikdy neviděl. Ale je pár náznaků, že by mohly být pramatkami hobitů. Začneme vzhledem. Dle Stromovousových slov se sluncem opálily a těžkou prací shrbily, jejich vlasy vybělely sluncem, až vypadaly jako zralé obilí a jejich tváře zčervenaly jako jablíčka, pramálo se tak podobaly entům, jen oči měly pořád jejich lidu. To by dosti odpovídalo popisům hobitů, zvlášť ty tváře jako jablíčka. Dále jsou jednoznační hobití zvláštností chlupaté nohy. Nemohly by ony chlupy být pozůstatky kořínků z nohou entek?

Další je podobnost povahová. Entky nadevše milovaly dobře obhospodařovanou půdu a všechny dary země, které jim půda mohla přinést. Měly rády zahrady, sady a pole. Ovšem nelíbily se jim tmavé lesy a podivné nové stroje. Přály si mít pořádek, hojnost a pokoj (tím myslely, že všechno má zůstat tam, kde to zasadily). Nesedí to naprosto přesně i k popisu hobitů?

Třetí důkaz je spíše filozofický. Zabývá se Stromovousovým vztahem k hobitům. Při jejich setkání sám říká: "Kdybych vás ale viděl dřív, než jsem slyšel vaše hlasy - ty se mi líbily, příjemné hlásky, něco mi připomínaly, jenomže si to nemůžu vybavit." Nemohly mu jejich hlasy připomínat hlasy entek, či spíše enťat, na které si už nepamatuje, protože žádná enťata už dlouho neviděl? A později se k nim chová doopravdy až podezřele mile a familiárně, na to, že nejen je, ale celý jejich druh nikdy v životě neviděl. A entové se právě hobity nechají až příliš snadno přesvědčit k útoku na Železný pas, když takhle se je nepodařilo vyburcovat ani Gandalfovi. Není to další důkaz? A také prospěšný vliv entí vody na hobití organizmus. Reagoval by tak kdokoliv, nebo jenom hobiti?

Poslední důkaz je faktografický. Když Stromovous mluví o ztracených entkách, tvrdí že : "Někdo říkal, že je viděl odcházet na západ, někdo na východ, jiný na jih. Ať jsme šli kamkoliv, nikdy jsme je nenašli." Není potom logické, že se entky daly na sever? Na sever, směrem ke Kalbalu k Anduině. Tedy ke Kosatcovým polím. A právě tam se poprvé objevili hobiti. Nemohli tedy být potomci entek? Entek, které se vlivem slunce tak nějak "polidštily".


Toto jsou tři nejzákladnější a nejreálnější teorie o původu hobitů. Jak to bylo doopravdy se ovšem asi nikdy nedovíme, protože dle Tolkienových slov "Ani já sám nevím kde se hobiti vzali."

14/02/2019

Středozemská vyznání lásky

Dnes máme jeden ze zvláštních dnů...ano, ať už vám při tomto jméně svítí oči nebo vstávají vlasy hrůzou na hlavě, dnes je svátek sv. Valentýna. A protože zde na blogu obvykle vydáváme k podobným dnům speciální články, nebudeme ani dnes pozadu. Je přece potřeba reagovat na aktuální dění, no ne? Dělám si srandu...většina české populace tento svátek nemá v lásce, velká část mladých lidí si z něj dělá srandu či pořádá různé antiakce. Pro některé je to den jako jiný. A někteří...někteří jsou možná rádi za další důvod k pojídání čokolády, dostávání květin, dávání dárečků či koukání na romantické filmy při svíčkách. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, věříme, že vás třeba potěší nebo pobaví následující obrázky, které vypovídají o tom, jak může vypadat takové přání z lásky po tolkienovsku. Aneb když to Ringers vezmou do svých rukou. ;-)

P. S. Obrázky nepochází z naší dílny, zdroje najdete přímo v obrázku, první tři pochází ze stránky lotrproject.com, další z middleearthnews.com.











08/02/2019

Rady začínajícím pisálkům - Laisi

Laisi Finwen, spisovatelka, překladatelka a porotkyně několika předchozích ročníků soutěže O Gondorský semenáček se s vámi dnes podělí a další rady pro začínající pisálky. To ovšem není všechno. Na konci článku se dozvíte více o tom, že rady nabízí i naživo. Proto kdo se chcete zlepšit v mluveném projevu, neváhejte a využijte této jedinečné nabídky.
Doufáme, že vám to o dalšího ročníku soutěže O Gondorský semenáček pomůže a třeba dodí i nějakou tu inspiraci :-)


Próza
Když člověk píše prózu, výsledná kvalita záleží na několika hodně odlišných věcech:

1. jakou má text základní myšlenku, pokud nějakou. Jasně, autor může nabídnout čtenáři taky jen zajímavé čtení, které ho upoutá a vloží do jeho života další dějovou linku, a ano, to samo o sobě je požehnání. Ale přece jen, pokud autor dovede zároveň nějakou myšlenkou zaujmout a inspirovat, mnoho čtenářů (a možná všichni, i když si to zřetelně neuvědomí) si to užije podstatně víc.

2. jestli má text zajímavý děj. Není to tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Zejména mezi Tolkienovými fanoušky se často stává, že vidí detailně nějakou scénu, v jeho díle jen naznačenou, nebo nějaký detail z jeho světa, a tak to rozpracují a text je krásný těmi detaily, ale čtenáři trochu chybí, že se tam vlastně vůbec nic nestalo. Nebo stalo, ale byl to příběh, jaký četl už mockrát. Chtěl by, aby ho něco zaujalo, aby cítil napětí, jak to dopadne, a hodně čtenářů velmi ocení, když je vyvrcholení příběhu překvapí a objeví se souvislosti, jaké naprosto nečekali.

3. jestli je to všechno logické. I fantasy příběh se musí odehrávat v nějakých kulisách, které nějak fyzikálně fungují. Zpravidla stačí, když fungují velmi podobně jako náš svět, ale i když ne, musí tu nějaké logické fyzikální fungování být (jen je podstatně těžší o něm psát). A na fyzikální fungování se nabalují další reálie (jako příroda nebo společnost mluvících bytostí). Týká se to technických detailů (jak by probíhal souboj s danou bytostí, zvířetem, obludou), detailů hospodářských a politických (které se projeví i na typu obydlí, tom, co postavy jedí a hromadě dalších věcí), ale i zásadních otázek, které se často pomíjejí (kde se v daném světě vzaly mluvící bytosti určitého typu, například elfové a trpaslíci? Proč je tam přítomna magie a co je podstatou jejího fungování?). Když člověk píše z Tolkienova světa, třetí bod má dobře vyřešený (ale měl by se ho snažit respektovat). Detailům hospodářským a politickým se někdy nevyhne a technickým rozhodně ne. Je strašně poznat, pokud si dá tu práci a věc promyslí, něco si o ní načte, a pokud ne. Nemusí všechny souvislosti podrobně popisovat, a pro příběh by to většinou ani nebylo dobré, ale nečetla jsem příběh, z něhož by přesto nebylo velmi dobře cítit, zda se jimi zabýval a jak moc.

V bodě 2 a 3 věřím, že kvalita v posledních letech stoupá (myslím si, že to je mimo jiné pozitivní účinek RPG počítačových her :)). Ale zbývá ještě jeden prvek kvality, který hry člověku intuitivně nedají, a to krása a poutavost textu samotného.

Poměrně dost autorů volí suchý jednoduchý styl. Napíšou věc tak, jak jim to přijde do hlavy napoprvé, způsob vyjádření neřeší - jsou soustředěni na myšlenku svého textu nebo na jeho děj (nebo na obojí), zkrátka, na ty skutečně důležité věci. A já to chápu, protože jsem taky autor a tyhle věci pro mě jsou taky důležité.

Na druhou stranu, naučit se řemeslo je to nejsnazší ze všeho. Má-li člověk dobré myšlenky nebo nápady na děj, má to hlavní, protože to si v apatyce nekoupí. Ale řemeslo není k tomu zbytečné. Představte si to třeba tak, že jste bard a to, jestli se dneska navečeříte nebo ne, závisí na vašem úspěchu u publika. Sešli se k hostině a chtějí se bavit. Ne slyšet, co se stalo. Chtějí prožít napětí, vzrušení, smát se i brečet, a příběhu, který pro ně chystáte, takové momenty jsou, které jim něco z toho dají. Ale možná by stálo za to zařadit další? A na druhou stranu, než se k nim dostanete, publikum se může začít nudit a vyhodit vás - a dokonce i když se k nim dostanete, nevyužije se jejich potenciál, když je nebudete umět prodat. A měli byste hlad. Takže na tom musíte fakt makat celou dobu svého vystoupení (a tedy v každé větě svého textu).

Nejlepší k naučení řemesla je číst autory, kteří tohle umějí. Tolkien je jeden z nich, a je hodně dobrý, ale vyplatí se podívat i na jiné (Čapek, Schulz, Waltari, Maurierová, Gulbranssen...), protože zjistíte, že každý to dělá jinak a to je na tom právě to pěkné, že jazyk je nesmírně tvárná věc a každý si může vypracovat svou osobitou techniku, nemusí to opisovat od druhého.

Pro ilustraci vám zkusím přeložit kus Tolkienova textu do řeči, jakou by to klidně mohl napsat, kdyby si s tím nedal práci:

"Sam chvíli váhal. Měl ohromný strach. Pak spěchal dovnitř. Glum se plížil za ním.
Uvnitř byla úplná tma. Sam si zkusil posvítit lahvičkou od Galadriel, ale nepodařilo se to, Sauronova moc tu byla příliš silná. Pár kroků musel opatrně postupovat v úplné tmě. Pak se udělalo větší světlo. Bylo to samozřejmě světlo ohně ze sopky a střídavě sláblo a sílilo. Vycházelo z pukliny, která byla kus před ním a vedla k ní asi sto metrů dlouhá chodba. Bylo slyšet silné dunění.
Frodo se už dostal na okraj pukliny. Stál tam úplně strnule a bojoval svůj vnitřní boj. Bylo pro něj nesmírně těžké se teď Prstenu vzdát.
Sam na něj zavolal, a to Froda vytrhlo. Najednou si byl jist, že ví, co chce. Prsten je přece právem jeho a on si ho klidně může ponechat. Zvučným hlasem ho prohlásil za svůj, nasadil si ho a zneviditelněl.
To bylo na Gluma příliš. Srazil Sama z cesty a vrhl se chodbou kupředu. Sam narazil hlavou na kámen a na chvilku ztratil vědomí.
Glum Froda neviděl zřetelně, ale vnímal ho, protože moc Prstenu je spojovala. Krom toho ho cítil čichem i hmatem. A měl štěstí, Frodo byl ještě trochu nesoustředěný po prodělaném vnitřním zápase a nestačil odejít daleko z místa, na němž předtím stál. Pár kroků ale přece jen udělal, takže když po něm Glum skočil, nespadli oba rovnou do propasti.
Začali se rvát. Tak jako předtím, Frodovi dávalo nečekanou sílu vědomí, že mu někdo chce Prsten sebrat. Glumovi ovšem také. Boj byl vyrovnaný. Na nebezpečí nedbali, několikrát by se byli málem ještě do propasti zřítili. Cloumali jeden druhým, občas spadli a váleli se po zemi, pak zase vstali. Glum syčel, Frodo byl zticha.
Konečně se Glumovi podařilo chytit oběma rukama Frodovu levou ruku. Frodo ho přitom druhou rukou škrtil, jak mohl, ale Glum to ani nevnímal. Kousl. Cítil, jak praská kost. Do vyprahlých úst mu vytryskla čerstvá krev, ale nevnímal dokonce ani to. Vůbec nepomyslel na to, že by prst mohl vyndat z kroužku a sníst. Věděl jen to, že konečně má zase svého Miláška. Upíral na něj oči a tančil nadšením, nevšímal si Froda, nevnímal, kde je. A tak se stalo, že udělal krok navíc a bylo po něm i po Prstenu."
Teď (zejména, pokud si připomenete skutečný Tolkienův text) asi vidíte, že když chci takhle zploštit a znudnit ten text, nedělám to jen tím, že všechna hezká a barvitá slova nahrazuju neutrálními a vypouštím všechna přirovnání. Taky například:
  • vynechávám přímou řeč
  • vynechávám pohledy očima hrdinů a podání příběhu skrze jejich pocity (takové věci to oživí hodně, protože vyvolají ve čtenáři empatii)
  • naopak nevynechávám nechutné a technické detaily a spoustu zbytečných vysvětlení
  • snažím se všechno podat tak, aby to lineárně a v logické řádce na sebe navazovalo (logika je nutná věc, o tom už byla řeč, ale musí vyplývat z příběhu sama. Pokud je takhle přímo vysvětlována, není místo pro drama. Pokud je dokonce nutné ji vysvětlovat, protože jinak by to čtenář nepochopil, možná není přece jen tak logická? Ale možná je, jen by bylo potřeba informace nenápadně a v malých dávkách rozptýlit do textu.)
Každý začínající autor se cítí nepříjemně, pokud mu někdo kritizuje jeho dílo. Proto to píšu takhle obecně a spíš pozitivně. Ale možná i tak se někdo cítí nepříjemně. Má pocit, že laťka je nastavená příliš vysoko a že to nikdy nedá, nebo už pak z psaní vlastně nebude mít radost. Jenže bude, tím větší, s čím víc překážkami se popral. A já vám věřím. Posuňte fantasy literaturu o level výš!


Poezie

Když člověk píše poezii, má v některých ohledech situaci snazší a v některých obtížnější.
Kupodivu ale to nejtěžší - ani to nejdůležitější - není, aby se text rýmoval. Proto tuto otázku zmíním až nakonec.Čím začínalo povídání o próze?
Myšlenka: ano, v poezii na ní také záleží. Nemusí to být ale myšlenka v pravém slova smyslu, stačí jiskra něčeho, co bude čtenáře inspirovat, dotek krásy. Na druhou stranu, prozaický text bez myšlenky může aspoň upoutat a obohatit příběhem. Poezie bez zmíněného jádra může působit dost nijace.

Body 2. a 3. odpadají úplně. To je dobrá zpráva. Nemusíme vymýšlet příběh, není nutný a dnes už v poezii ani moc obvyklý; a studium reálií, někdy dost náročné, odpadá úplně (no, ne tak úplně, pokud člověk chce psát z Tolkienova světa :), ale přece jen i tak je o dost snazší).

Zato to všechno musí bohatě nahradit bod 4, krása a poutavost textu samotného.

Především je potřeba vyslovit věci neobvyklým způsobem. Právě to dělá poezii poezií. Próza zaujme tím, že podá dobrý příběh nejkrásnějším možným způsobem a co nejživěji. To může zahrnovat i neobvyklost, a je to jen dobře, pokud je přimíchána. Poezie na neobvyklosti stojí. Mluví se v ní tak, jak bychom normálně nemluvili. Poezie je řeč, která mluví mnohem míň k rozumu a mnohem víc k intuici než ta běžná.

Jedním ze způsobů je mluvit ve verších, ale ten zdaleka nestačí. Rýmovaný text má řadu dobrých využití. Hlavním bylo od dávných dob snazší zapamatování. Stály na tom celé kultury, které svou moudrost neuchovávaly písemně, využívali toho učitelé, kteří mluvili k davům pod širým nebem. Rýmovaným textem si zpestřoval život venkovský lid v naší zemi 18. a 19. století (aspoň Baar např. popisuje obřad přijímání za souseda v jihočeské vesnici, kdy k sobě všichni hovoří v rýmech, někdy nejspíš dokonce improvizovaných na místě) a začátkem 20. století našel dobré uplatnění v reklamě. Ale to všechno se nedá zaměňovat s poezií.

Jistě byste rádi, abych tu neobvyklost popsala trochu konkrétněji. Dobrá, tak tady je několik příkladů, větičky, které se nijak nerýmují, a přesto "nejsou normální":

Jaká to, dítě, ti řeč teď vyklouzla z ohrady zubů?

Náš Boubín má šedivou čepičku a zvolna si z dýmky kouří.

Sešili stíny v jednu noc - navlhle modré jarní stíny.

Na stovky sametových hvězd na žlutou zastavují chodce.

Potkal se takhle jednou zlý skřítek s prastarým pralesním ufonem.

Zapomněli nám nad hlavami nebeskou klenbu a odešli.

Nikdo ti v dlani vodu nepodá - zčernala po zvonech a nesmíš.

(Mezi autory jsou Homér, Neruda, Skácel, Markéta Procházková a několik amatérů.)

Já tu nechci odborně rozpitvávat básnické prostředky. Jasně, použité příklady jsou většinou metafory. Ale ta neobvyklost se neomezuje jen na ně. I jen užití pěkného a nezvyklého přídavného jména může křísnout tu správnou jiskru (viz příklad z Tolkiena za chvilku - ale i ten pralesní ufon je dobrá myšlenková výzva ve dvou slovech: Cože, pralesní ufon? To je přece nesmysl… ale vlastně není, pokud jsou na jeho planetě taky pralesy… ale nakolik jsou podobné? Jaké mohou být? …a už se rozjedou představy…). Nebo kontrast. Kainar dokázal napsat i zvolání dítěte: "Kocourku malej! Čerte škaredá!" tak, že to poezie byla (a ano, možná by to nějaké dítě přesně tak někdy řeklo, a právě v tom ta poezie je: kouzlo momentky).

Těžké na celé záležitosti je, že tahle hra běží už po staletí. Neruda si nemohl dovolit psát jako Homér a Skácel jako Neruda. My si nemůžeme dovolit psát jako Sládek nebo Vrchlický a když to uděláme, budou naše verše působit fádně, možná i trapně. Některým spojením a obratům, které byly tehdy běžné, se dokonce musíme vyhýbat zvlášť pečlivě, protože už jsou prostě moc ohrané. No jo, ale už si nemůžeme dovolit psát ani jako ten Skácel, aspoň v mnoha případech. Působili bychom jako opisovači

Ale zase je krásné, že po celá ta staletí to šlo. A půjde to zas. Jazyk je fantastický nástroj a možnosti jeho využití jsou obrovské. A nemusíme být hned od prvních krůčků zas až tak dokonalí. Jen nesmíme nikdy pustit ze zřetele ten základní požadavek: Řekni to tak, jak to ještě nikdy nikdo neřekl.

Krásné na tom je i to, že my tu poezii máme už v sobě a nemusíme se vlastně tak namáhat, abychom ji vydolovali. Máme, jako lidstvo, dar symbolického myšlení. Věci v nás vyvolávají asociace. Tím je pro básníka připravená půda. Hoďte čtenáři obraz, on už si s ním nějak poradí. Potřebujeme jen tři věci: a. nechat plynout svoje autentické asociace a prostě je čtenáři předložit (to není těžké, že? je to výborná relaxace) b. být natolik výstižní, abychom ve čtenáři vyvolali empatii c. být natolik struční a originální, abychom ho přitom nenudili. Jakmile se to podaří, máme vyhráno.

Možná budete mít obavy, že čtenář pak nemusí pochopit, o čem vlastně píšete. Jenže básně se nepíšou proto, aby se z nich dalo přesně určit, o čem ten člověk vlastně psal. Stejně jako Tolkien celý život hájil, že z příběhu nesmí být jasně určitelné, že jde o alegorii (jedné konkrétní věci). Ať si tam každý čtenář, i tentýž čtenář v různých obdobích, najdou různé roviny významu! Aragorn rozdrtí v dlaních lístek athelasu a člověk neví přesně, co všechno se v tu chvíli odehrává, ale určitě to spoluprožívá a je to krásné a vkládá si do toho své srdce, druhé významy, které jsou pro něj důležité:

"…a těm, kteří stáli okolo, se zdálo, že oknem vnikl dovnitř ostrý vítr, který je naprosto čerstvý, čistý a mladý, jako by jej ještě nevdechl žádný živý tvor a jako by, nově stvořený, právě přilétl od zasněžených hor pod hvězdnou klenbou nebo z dalekých stříbřitých břehů, omývaných mořem pěn…"
(Tomu se říká poezie v próze :)).

Podobně tam ten Skácel (poslední citovaný verš) má tíhu zármutku, kterou s člověkem nikdo nedokáže sdílet, a skoro jistě slzy, které zatím ani nemůžou jít ven, a možná další věci, které teď nevidím, ale vyplynou mi někdy jindy, a právě tohle, ne formální věci jako rytmus a rým, z toho dělají poezii.

Nechat plynout asociace je relax. Na ten stačí si udělat čas :).

Co počít, aby člověk ve čtenáři vyvolal empatii? Myslím, že hodně pomůže, když je prostě upřímný. Četla jsem i básně, kde metafory vybuchovaly jako ohňostroj, ale budilo to ve mně ponejvíc dojem, že autor chce být originální za každou cenu. Když obraz vyplyne ze srdce, empatii většinou vyvolá. (Takže je to vlastně taky o hledání balancu mezi originalitou a upřímností.) Je to však také otázka volby slov. Nesmí být moc abstraktní a neurčitá. Čtenář musí každé z nich jakoby vidět před očima. Tím víc ho zaujme, když budou neobvykle spojena.

Co počít, aby člověk čtenáře nenudil? Vynechat vše myslitelné. Prvním přikázáním básníka je nepoužít nikdy v metaforách slovo "jako". (Všimněte si, že už ani ten Homér to nedělal.) Nic nevysvětlovat. Nesnažit se psát v logických větách. I když popisujete krátký děj, lze ho vystihnout sérií obrazů. Třeba takhle (báseň je amatérská a neuvádím ji jako příklad dokonalosti):

Pavučiny plné blínu!

- reje skřítků v lesním stínu...

V uších zmatek plný ticha!

- v patách někdo tiše vzdychá...

Samota se plíží keři!

- kdekdo na bludičky věří...

Mezi stromy někdo stál!

- vítej na náš noční bál!


Patvary, stíny, obrysy...

- jestli si troufáš, sáhni si!

Ozvěny, ševely, šepoty...

- jsme tví a přece nejsme ty!

Iluze, pachutě, sladkosti...

- klamy vás s radosti pohostí!

Závany, parfémy, pachy...

- nejprve zemřeli strachy...


Mlčky tančit do umdlení...

- křičel, že snad sil už není!

Šátrat trávě mezi vlasy...

- chtěl krást více naší krásy!

Plazit se jak štvané zvíře...

- ať tě červi žerou v díře!

Zalykat se stále víc...

- jednou nezbyde z vás nic!


Usnout pod měsíční tváří.

- nikdys neměl srdce, lháři...



A ještě jeden příklad z amatérské poezie o tom, jak čtenáře nenudit:



Mosazná klika

tiše vzlyká

zastamdací

trám se kácí

a černobílá veverka

jmenuje se Caverka



Kousky skal

vítr hnal

kam jen pádí

suché vádí

a prales krásně pestrý

svolává své sestry



Vlčí píseň

ničí plíseň

krtčí hrouda

blíž se loudá

a modravý Glum

zbudoval si dům

Je to pěkné spojení poezie a humoru, plné kameňáků. Ty kameňáky ale nejsou jednoho druhu, střídají se, každý má trochu jiný mechanismus. Kdyby se druh začal opakovat, začne se čtenář možná nudit, ale to se nikdy nestane (i tak ale báseň končí po třetí sloce a to je velmi rozumná délka, kterou je dobré nepřekračovat, aspoň ze začátku) Jaké ty mechanismy jsou? Třeba: Využití lidové jazykové tvorby. Personifikace věci. Naprosto ohrané poetické spojení se vloží do něčeho, co zní jako reklama na čisticí prostředek. Kousky skal vítr hnal: věta působící tak přirozeně, že se člověk zarazí až chvíli potom. Prales krásně pestrý: skoro taky ohrané, čtenář už začíná usínat, a najednou bum, překvapení. Cože, sestry? Kdo to je? Jaké asi jsou? ...a už se rozjíždí představivost.

Teprve úplně nakonec, když už text má své dobré jádro a asociace se rozjely a vše je vyjádřeno tak, aby to ve čtenáři rezonovalo a vždycky znovu inspirovalo, přichází na řadu formální stránka věci. Tím není řečeno, že člověk musí nejdřív napsat hotovou nerýmovanou báseň a pak se ji snažit nacpat do nějaké formy. Často se forma začne rodit zároveň s asociacemi. Jen člověk nesmí nechat poetičnost stranou a snažit se jen o formu; a často udělá dobře, když se rozepíše na nerýmované poezii, než se pustí do rýmované.

Rýmovaná poezie ale samozřejmě není jediná možnost. Jsou poetické texty založené třeba na opakování stejné myšlenky vždy ve dvou řádcích, které ji vyjádří pokaždé trochu jinak (ty se pak dobře překládají!). Nebo na závěrečných slovech veršů, která se opakují v určeném pořadí. A spousta dalších kouzel. Četla jsem sérii sonetů, jejichž poslední řádky pak daly dohromady sonet závěrečný a fakt to dávalo smysl a bylo působivé. Quen ve své písni o Oromëho jízdě v jednom verši použil pouze dvě souhlásky, r a n. A fantazii se meze nekladou: jen ať je to klidně stejně neobvyklé jako obsah. A ještě k tomu krásné.

Forma se začne často rodit s asociacemi. Na její dotvoření ale člověk většinou potřebuje obrovskou trpělivost. Je to jako luštit křížovku: musí v tom najít radost a zábavu a nepovolit, dokud tam ta slova přesně nesednou - a ještě k tomu nedopustit vyprázdnění obsahu nebo hluchá místa, kde text ztratí svou originalitu a krásu. Je však povoleno nahradit jeden obraz jiným, neboť k téže asociaci se dá doplout z různých směrů.

Často je při tom problém, když člověk už slyší v hlavě i melodii písně. V té se některé "škobrtající" verše jakoby rozplynou a autor už je nevnímá (čtenáři ale žel většinou ano). Každopádně když člověk tvoří písničku, nesmí nikdy text ošidit a spoléhat na to, že se to "nějak zazpívá". Naopak by měl usilovat o to, aby ta melodie zněla správně už ze samotného textu (většinou na to někde ta slova jsou).

Nejlepší lék je prostě nespěchat, hrát si s jazykem, zkoušet si různé formy vyjádření.

A závěrem výběr slov, která si můžete vystříhat a různě spojovat do dvojic podstatné jméno s přídavným a pozorovat, jak se vám ty dvojice líbí a jaké asociace to ve vás vyvolává. (Jistá poetičnost už i toho seznamu samotného vznikla prostě tak, že jsem slova z úplně normálních spojení rozdělila na podstatná a přídavná jména a každá seřadila podle abecedy):

jarní dráp

jiskřící guláš

kvetoucí hadr

lesní hvězda

měsíční pírko

mrkající kapka

nemocniční paprsek

noční kůň

orlí káva

páchnoucí let

poletující louka

ranní tvor

spící pěšinka

skřivánčí kámen

sváteční písek

vířící pokoj

vlčí řasa

vodní láva

vroucí vážka

zarůstající úsměv

žhnoucí zahrada



A teď již slibované pozvání:

Milí autoři Semenáčku!

Jak asi víte, už několikrát mě moji kamarádi ukecali, abych porotcovala a hodnotila Vaše díla. Protože celkem nerada lidi kritizuju, není to zrovna činnost, do které bych se vrhala s nadšením. Mimoto mi připadá jako ztráta času nechat lidi, aby nejdřív něco vyplodili, a pak jim to hodnotit. Pokud už se někdo chce něco naučit - a samozřejmě, ani to každý nemusí chtít - připadá mi mnohem užitečnější dát mu k tomu příležitost před soutěží, a ne až po ní.

Protože už řadu let pořádám na své zahradě letní "minitábory" pro malý počet účastníků, dohodli jsme se s letošními staršími účastníky (mezi nimiž také autoři Semenáčku převažují), že tábor pro nepojmeme tentokrát jako "kumštýřský" a všechny Vás na něj pozveme.

Naše tábory se vyznačují tím, že asi polovinu času věnujeme čtení nějaké knížky a jejímu hernímu ztvárnění. O to byste připraveni nebyli, neboť trocha legrace musí být. Přitom byste těsně spolupracovali s poměrně malou skupinou lidí, kteří s Vámi sdílejí mnohé: například zájem o Tolkienův svět, kumštýřské sklony, a v mnoha případech asi i tendenci navazovat spíš hlubší přátelství s menším počtem lidí. Myslím, že mnozí z Vás by se v takové partě mohli cítit dobře.

Druhá polovina času je věnována tzv. workshopům, tzn. učením se různým činnostem v malé skupince, vedené někým, kdo danou činnost většinou hodně dobře ovládá. Samozřejmě, že se na ně lidi hlásí po libosti podle zájmu.

Určitě by mezi nimi byl workshop literární, který bych se snažila vést co nejméně agresívním způsobem. To jest, každý den bychom se zaměřili na nějakou dílčí dovednost dobrého spisovatele či básníka, ukázali si ji na příkladech, a dostali byste i nějaké úkoly, s nimiž byste mohli ale naložit po libosti: plnit je sami, ve dvojici i ve skupině, a sdílet jejich výsledky s celou skupinou, jen se mnou či s někým jiným, nebo je utajit.

Vedle toho mám v jednání celou řadu workshopů výtvarných. Nevím, jestli se všechny podaří, ale je mezi nimi dřevořezba, intarzie, rytí do skla, high-level elfí výšivka a vyloučeny nejsou ani další jako drátkování/šperkaření nebo výroba kostýmů a rekvizit. Pravděpodobná je i možnost nějakého toho hudebního workshopu.

Navíc počítám s užitou psychologií v nějaké zábavné podobě a vyloučeny samozřejmě nejsou ani elfí jazyky, písma a kaligrafie, pokud by o ně někdo stál.

Starší, zkušenější a úspěšnější kumštýři jsou zváni také, aby s ostatními sdíleli své zkušenosti. Mohou přijet klidně i na kratší čas na nějakou tu besedu.

Minimálně o víkendu 3. a 4. srpna tu budou i mistři šermu a lukostřelby. V sobotu 3. srpna plánujeme společně slavit elfí slavnost Bran léta.

Termín celého kumštýřského tábora je 2. - 11. srpna.

Platí se jen to, co skutečně spotřebujeme, většinou to vyjde na 150 - 200 Kč na den. Ubytování i výuka všeho, co Vám mohu poskytnout já ze svých sil, je zcela zdarma.

Jediné, co od svých hostů a táborníků žádám, je zodpovědně a včas podaná přihláška. Potřebujeme vědět, kolik a jakých lidí nás bude, a každý, kdo by si to nerozmyslel včas a dodatečně se odhlašoval, může při tak malém počtu účastníků natropit poměrně značnou paseku. Proto se prosím případně hlaste po důkladné úvaze, ale zároveň co nejdřív, ideálně v nejbližších dnech, nepůjde-li to, do konce února, ve zvlášť nouzových případech do konce března.

Veškeré další informace průběžně doplňujeme na táborové stránky, které najdete na adrese vlastovka.hurecko.cz

Pokud byste měli nějaké další dotazy, neostýchejte se napsat.


Budu se těšit!

Laisi, v.r.

04/02/2019

O Gondorský semenáček 2019 - Propozice

Propozice soutěže 2019





Podmínky přijetí díla do soutěže

Přijímají se příspěvky ve třech soutěžních kategoriích:

Poezie - báseň, píseň
Próza - povídka
Výtvarno (ilustrace a artefakt) - kresba, malba, digitální kresba, fotka, jakékoliv trojrozměrné dílo (šperk, šaty apod.)

Každý autor se může v rámci jedné kategorie zúčastnit pouze s jedním příspěvkem (ale může se účastnit ve více kategoriích najednou).

Maximální rozsah psaných děl je 30 normostran (1 normostrana = 1 800 znaků včetně mezer).

V kategorii poezie a próza se přijímají pouze díla v elektronické podobě. Nepřijímáme ručně psané práce!

Maximální rozměr obrazů je formát A2.

Psaná díla se přijímají v českém a slovenském jazyce.

Soutěžní díla nesmí být dosud nikde publikována, ať už v tištěné či v elektronické podobě.

Přijímá se jen tvorba vycházející z knih pana J. R. R. Tolkiena. Tedy tvorba, odehrávající se v jeho světě, Ardě, a dodržující základní pravidla a reálie tohoto světa. Za kánon se považují Tolkienovy středozemské knihy - Hobit, Pán prstenů, Nedokončené příběhy, Silmarillion, History of Middleearth. Díla nesplňující tuto podmínku budou ze soutěže vyřazena.

Soutěžní práce musí odpovídat zaměření (Tolkienova Arda) a tématu soutěže.

Nepřijímáme práce s vulgárním obsahem a explicitně popsanými erotickými scénami. Zároveň upozorňujeme soutěžící, že většina porotců není nakloněna slashi v Tolkienově světě.

U písně se hodnotí především text, k melodii, instrumentaci apod. se spíše přihlíží.

Nejsou rozděleny věkové kategorie, ale při hodnocení bude zohledněn věk autora (u soutěžících do 18 let).

Uzávěrka soutěže je 22. září 2019.

Vyhlášení bude na TolkienConu 2020, kde rovněž proběhne čtení vítězných prací a výstava výtvarných děl.


Způsob zasílání příspěvků do soutěže

Literární díla zasílejte e-mailem na adresu mittalmar@seznam.cz. Zasílejte je prosím vždy ve dvou souborech - jeden formátu MS Word (.doc, .docx), druhý ve formátu PDF. Usnadní nám to mnoho práce. Soubor pojmenujte názvem příspěvku.Do těla zprávy napište své jméno, případně přezdívku, název díla a váš věk.

Písně prosím posílejte s nahrávkou (klidně i amatérskou). Notový zápis není nezbytný, ale je rozhodně vítán.

U výtvarných děl a artefaktů posílejte originály (!!!). Pokud by byl artefakt či obraz příliš velký, lze se domluvit na osobním předání (do rukou Mittalmaru buď přímo, nebo přes prostředníka).

Jestli osobní předání není možné, můžete díla zaslat poštou na adresu:

Semenáček
Roman Rádl
Nad Malým Mýtem 527/10
147 00 Praha

Ke všem ilustracím přikládejte i popis o jakou scénu se jedná. Ať už se Vám zdá obraz, jakkoliv jasný a výmluvný.

Do obálky s výtvarným dílem vložte lístek s Vaším jménem, věkem, názvem díla a kontaktem na Vás.

Příklad: Thorondir (18) chce soutěžit se svou povídkou nazvanou Tři stromy. Text uloží ve Wordu a PDF, oba soubory pojmenuje Tři stromy a připojí jako přílohu k e-mailu. Do těla zprávy e-mailu napíše Jaroslav Novák - Thorondir, Tři stromy, próza, 18 let a poté to odešle na adresu mittalmar@seznam.cz.

Ennelis (15) chce soutěžit se šperkem. Ten zabalí do balíčku a přidá k němu kartičku s nápisem Irena Novotná - Ennelis, Elfí náušnice, výtvarno, 15 let, e-mail: irenanovotna@gmail.com. Balíček předá někomu z porotců soutěže do vlastních rukou nebo odešle na výše uvedenou adresu. V případě zasílání poštou napíše na balíček kromě jména adresáta a adresy také poznámku Semenáček.


Téma

Téma letošního čtvrtého ročníku soutěže je následující Tolkienův citát:

"Odvaha se nachází na nepravděpodobných místech."

Téma se týká všech kategorií, s výjimkou artefaktů (součást Výtvarné kategorie), ty mohou být na volné téma. Doporučujeme však pokusit se i u tvorby artefaktů inspirovat tématem daného ročníku.


Další informace

Autor zasláním svého díla do soutěže souhlasí s případnou publikací svého díla v elektronickém sborníku - almanachu a případně také s publikováním v tištěném sborníku. Také souhlasí se zveřejněním svého jména a přezdívky ve sborníku. Ostatní osobní údaje nebudou nikde zveřejňovány (adresa, e-mail…).

Organizátoři soutěže si vyhrazují právo nevyhlásit v dané kategorii vítěze či sloučit kategorie v případě, že by se sešly nekvalitní práce nebo méně než 4 práce v jedné kategorii.

Organizátoři soutěže si vyhrazují možnost změnit podmínky soutěže, jméno soutěže nebo při nedostatku příspěvků zrušit celou soutěž.

Porotci mají zakázáno se soutěže zúčastnit.

Soutěžní práce v kategorii Ilustrace a Artefakt již nebudou na náklady organizátorů posílány zpět. Můžete si je vyzvednout na TolkienConu. Pokud se ho nebudete moct zúčastnit, samozřejmě Vám dílo rádi předáme osobně (a třeba si o něm i popovídáme :-)) nebo, pokud nám poštovné proplatíte, ho zašleme zpět poštou.

Autorům bude rozesláno slovní hodnocení jejich děl, zpětná vazba od porotců. Toto platí pro všechny kategorie.

Aktuální informace budou po celou dobu soutěže na blogu Mittalmar v rubrice Semenáček a na FB stránce soutěže - O Gondorský semenáček.
V případě dotazů pište na adresu: mittalmar@seznam.cz


Porota

Porotci literární kategorie hodnotí jen poezii a prózu, porotci výtvarné kategorie hodnotí jen výtvarno, organizátoři soutěže (Mittalmar) budou hodnotit díla ve všech kategoriích a každý bude mít jeden plnohodnotný hlas.

Porotci pro literární kategorie (próza, poezie):
Daniela Binderová
Františka Vrbenská
Michal Bronec
Jana Kopečková - Pažoutová
Aredhel

Porotci pro výtvarnou kategorii
Nerion
Aegeri Belegore
Ianto Gil-Galad
Hugo "Elrond" Krpec

Organizátoři (hodnotí všechny kategorie)
Irith Zimostrázová
Polly Pantoflíčková
Třezalka Pelíšková


Hodnocení

1. Porotce díla neboduje, ale pouze seřadí od nejlepšího k nejhoršímu. Libovolné místo přitom může obsadit více děl.
2. Nejvyšší počet bodů, který může dílo získat od jednoho porotce, je 10 × počet děl.
3. První dílo získá maximální možný počet bodů, každé další dílo pak dostane vždy o deset bodů méně než dílo umístěné "nad ním".
4. Pokud je některé místo obsazeno více díly, počítají se body jako průměr nejlepšího a nejhoršího sloučeného místa (4. až 7. místo = průměr 4. a 7. místa).
5. Celkové hodnocení díla je dáno součtem bodů od jednotlivých porotců (jako doposud).



Ceny

Pro první tři místa v každé kategorii budou připraveny hmotné ceny. Všichni účastníci soutěže a porotci též obdrží jeden kus z limitované edice sběratelských odznáčků (placek).


Sborník

Během jara 2020 vyjde na blogu Mittalmar elektronický sborník obsahující výběr došlých děl.

01/02/2019

Hobitosloví - O uších

Dnes tu máme další díl Irithina Hobitosloví. Tentokrát si povíme, jak to vlastně je s těmi špičatými uchy...Měli je elfové? A měli je hobiti? Jste zvědaví? Tak hurá do čtení!



Ve filmech Petera Jacksona a vlastně i na většině Tolkienovstických ilustrací jsou hobiti zobrazováni se špičatýma ušima. Ale co je na tom pravdy? Pravda je, že Tolkien ve svých knížkách nikdy neuvedl, že by hobiti měli jiné uši než lidé (ale s touto logikou se můžeme dohadovat, že trpaslíci kupříkladu uši vůbec neměli, protože také nejsou nikde zmíněné). Ale existují Tolkienovy dopisy. Ten zlatý ráj všech hledačů pokladů, ukrytých mezi řádky.

Existuje jeden dopis, který by v tomto ohledu mohl hrát velice významnou roli. A to dopis číslo 27, napsaný panu Houghtonu Mifflinovi někdy kolem března až dubna roku 1938, napsaný jako odpověď na dotaz, jak má ilustrovat knihu Hobit. Tolkien sám v tomto dopisu uvádí Obávám se, že budete potřebovat kresby hobitů z různých úhlů pohledů. Tento úkol však musím nechat v rukou někoho, kdo umí malovat… já kreslím lidskou postavu… s vystouplým břichem a krátkýma nohama. Kulatá, bodrá tvář. Uši jen lehce zašpičatělé a "elfí". Vlasy krátké a kudrnaté (hnědé)."

Samotná kresba vypadá takto:

Co z toho ale plyne? Zaměřme se na větu "Uši jen lehce zašpičatělé a "elfí"". Bez diskuze se už tedy dá tvrdit, že hobiti měli špičaté uši. Ale co elfové? Podle této věty by je měli mít špičaté také, ale. Velké ale. Není vůbec jisté, že "zašpičatělé, elfí" znamená, že jsou špičaté stejně jako elfí uši. Mohly být prostě špičaté A k tomu elfí. Ale jak si představit elfí uši jinak než špičaté? Co může znamenat toto a? Jemné? Bledé? Vidíte, nedává to smysl. Spíš se doopravdy hodí definice, že je měli špičaté, tedy elfí. Že by byla záhada rozřešena? Chyba lávky. Musíte si totiž uvědomit, že Tolkien tento dopis psal v době, kdy byl horko těžko vydaný Hobit, a veřejnost o nějakých elfech měla jen matné povědomí, že to byli ti v tom lese, co zajali trpaslíky. Dá se tedy předpokládat, že ono slovo elfí se nevztahuje k Tolkienovým elfům, ale k elfům obecně. K vílám v našem vidění světa. K severským skřítkům se špičatýma ušima.

Teď ale ještě přichází na řadu druhá zpráva. Tentokrát důkaz o elfích uších. Ač se tato knížka zabývá hobitoslovím a tedy hobity, pro další kapitoly by nebylo úplně dobré toto elfí pojednání vynechat. V Etymologii přidané k The Lost Road (jedná část Historie Středozemě, do češtiny nepřeložená) je detailně popsán význam slova las:

Las (1)

*lasse 'list': Quenyjsky: lasse, Noldorsky: lhass; Q: lasselanta 'opad listů, podzim', N lhasbelin (*lassekwelene), cf. Q Narquelion [ KWEL ]. Lhasgalen 'Zelený lísteček' (Noldorské jméno Laurelinu). (Někteří si ukazují, že to odkazuje k *lasse 'ucho'. Elfí uši tedy byly špičatější a více do tvaru listu než lidské.)

Las (2)

'poslouchat'. N lhaw 'uši' (jedné osoby), staré duální *lasu - odtud jednotné lhewig. Q lar, lasta- 'poslouchat'; lasta 'naslouchající, slyšící' - Lastalaika 'ostré-uši', jméno , cf. N Lhathleg. N lhathron 'posluchač, ten kdo slyší' ( *la(n)sro-ndo ) ; lhathro or lhathrando 'tajně naslouchající'.

The Lost Road and Other Writings: Language and Legend Before 'The Lord of the Rings', 367]


Z toho vyplývá, že elfové měli stejně jako hobiti "špičaté uši do tvaru listu". Ale není to úplně berná mince. Jako všechno, i výše uvedené odstavce se dají vykládat různě a pokud je tedy někdo odhodlaný elfům ty špičaté uši nedat, tak si to také obhájí (jakož i naopak).